Chcąc wpłynąć na wydajność podejmowanych działań oraz optymalizację związanych z nimi kosztów, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na implementację innowacyjnych narzędzi z zakresu automatyki przemysłowej, wdrażając m.in. zaawansowane detektory kontroli ruchu i bezpieczeństwa. Czym są czujniki indukcyjne i kiedy warto w nie zainwestować? Zapraszamy do lektury.
Czujniki stanowią obecnie jeden z kluczowych elementów zaawansowanej automatyki przemysłowej, skutecznie wpływając na wydajność pracy całej organizacji. Detektory wykrywają, mierzą i poddają analizie różnorodne dane, m.in. zmiany położenia obiektów, temperatury oraz parametrów sprzętów przemysłowych.
Obecnie dostawcy nowoczesnych rozwiązań z zakresu przemysłu 4.0 oferują klientom bogaty wybór czujników, które dedykowane są różnym procesom produkcyjnym. W asortymencie ifm electronic dostępne są:
Zastanawiasz się, co to jest czujnik indukcyjny? Czujnik indukcyjny to najczęściej wykorzystywany detektor spośród czujników zbliżeniowych. Jego funkcją jest wykrywanie obecności metalowego obiektu już z niewielkiej odległości. Cechujące się wysoką jakością oraz podwyższoną trwałością detektory mogą być wykorzystywane nawet podczas najbardziej trudnych warunków przemysłowych, np. w obecności wysokiej temperatury.
Jak działa czujnik indukcyjny? Sensory te pracują na zasadzie zmiany swojego pola elektromagnetycznego, do którego dochodzi wskutek przemieszczania się metalowego obiektu. W konsekwencji zmian pola magnetycznego wytwarzanego przez czujnik, w przewodniku wzbudzany jest prąd wirowy, co wpływa z kolei na modyfikację parametrów drgań, zmniejszając w ten sposób ich amplitudę lub częstotliwość.
Czujniki indukcyjne dzielone są na dwa rodzaje – ekranowane i nieekranowane. Sensory ekranowane wykrywają obiekty metalowe, które zbliżają się do nich od strony ich czoła. W przypadku czujników indukcyjnych nieekranowanych zasięg działań jest nieco większy, bowiem sensory te nie posiadają ekranu wokół cewki – dzięki temu rozwiązaniu pozwalają one na detekcję obiektów, które zbliżają się do nich również z boku czoła.
Dzięki solidnemu wykonaniu detektory indukcyjne mogą być stosowane podczas różnych procesów produkcyjnych. Przeciwadhezyjna powłoka umożliwia wykorzystanie sensora do zastosowań spawalniczych. Obudowa ze stali nierdzewnej pozwala z kolei na pracę w otoczeniu oleju i chłodziwa.
Wiesz już, czym wyróżniają się sensory, jednak nadal zastanawiasz się, w jaki sposób mogą wpłynąć one na poprawę wydajności pracy Twojej organizacji? Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, gdzie przedstawiamy kluczowe cechy pozostałych rodzajów detektorów, omawiając m.in. działanie czujników magnetycznych.
ifm electronic od dziesiątek lat pomaga polskim i zagranicznym firmom w rozwijaniu swojego potencjału biznesowego. Oferujemy innowacyjne produkty, które dedykowane są różnym gałęziom przemysłu, m.in. automotive, energetyce wiatrowej czy cyfrowej produkcji żywności.