Przyczyny awarii maszyn i sposoby na ich uniknięcie

Data utworzenia: 13 kwietnia 2023

Awarie maszyn na halach produkcyjnych mogą spowodować nieplanowane postoje, a tym samym narazić organizację na duże straty finansowe. Jednym z najważniejszych zadań we współczesnych przedsiębiorstwach jest predykcyjne utrzymanie ruchu. Oznacza ono ciągłe analizowanie działań wdrożonych systemów, które pozwala na wczesne wykrywanie uszkodzeń. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny awarii maszyn i poznaj sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.

Jakie są najbardziej powszechne powody awarii maszyn?

Współczesne hale produkcyjne to sprawnie funkcjonujące systemy, które przypominają działanie ludzkiego organizmu – maszyny są ze sobą połączone i wzajemnie wpływają na swoją wydajność. Pozwalają na to m.in. technologia i urządzenia IO-Link. W prawidłowych warunkach fakt ten sprawia, że produkcja jest realizowana sprawnie i niezwykle wydajnie. Niestety, jeżeli dojdzie do uszkodzenia jednego z urządzeń, zagrożony zostaje cały system.

Postój przez awarię maszyny powoduje straty finansowe związane nie tylko z późniejszym wypuszczeniem produktów do dalszego obiegu, ale również z niewykorzystaniem czasu roboczego specjalistów. Najczęstsze przyczyny awarii to:

  • zła jakość części zamiennych,
  • nieprawidłowa regulacja maszyn,
  • przeciążenie urządzeń,
  • naturalne zużycie maszyn,
  • brak wykonania konserwacji na czas,
  • błędy związane z obsługą urządzeń,
  • niekorzystne środowisko pracy i wpływ czynników zewnętrznych.

Jakie kroki należy podjąć, aby wyeliminować awarie maszyn?

Przede wszystkim warto zadbać o predykcyjne utrzymanie ruchu. Służą do tego m.in. różnego rodzaju czujniki. Warto podkreślić, że zazwyczaj pomiędzy wystąpieniem pierwszych odchyleń od normy a przestojem maszyny upływa wystarczająco dużo czasu, aby można było zaplanować konserwację zapobiegawczą.

Czujniki wibracji sprawdzają, czy poziom drgań, które wytwarza urządzenie, jest zgodny z normą. Przekroczenie normy zazwyczaj oznacza, że podzespoły maszyny uległy uszkodzeniu i należy niezwłocznie zaplanować jej konserwację, aby zapobiec awarii.

Do utrzymania predykcji ruchu przydatny jest również monitoring warunków pracy, do którego służy m.in. system sygnalizacji i wskazań. Przekroczone progi wartości analogowych są sygnalizowane specjalistom za pomocą wyraźnego koloru. Niektóre z nich posiadają również brzęczek alarmowy.

Kolejną technologią, która wspiera wyeliminowanie nieplanowanych awarii maszyn jest IO-Link. O tym, jak działa IO-Link pisaliśmy w naszych poprzednich wpisach.

Wykorzystaj technologię, która zapobiega nieplanowanym awariom maszyn

Chciałbyś, żeby Twoją halę produkcyjną wyróżniała sprawna, nieprzerwana praca? Zainwestuj w produkty do predykcyjnego utrzymania ruchu, które zapobiegają kosztownym, nieprzewidzianym awariom maszyn. Skontaktuj się z doradcą ifm electronic, aby dowiedzieć się więcej.